Over

120,000

Worldwide

Saturday - Sunday CLOSED

Mon - Fri 8.00 - 18.00

Call us

 

Příměstský tábor 5 živlů

15. července jsme zahájili období letních příměstských táborů. Tentokrát jsme se vydali objevit 5 živlů. První den patřil vodě. Po tradičních úvodních ceremoniálech jsme se rozdělili do týmů a pustili se do infookénka. Vzápětí jsme si zasloužili první kousek do živlové skládačky – vyčistili jsme potůček od nánosu řas. Poté jsme se na hřišti vystřídali u výroby náramků, šli jsme na průzkum po oboře a vyzkoušeli jsme si filtrování vody. Pomocí jednoduchého filtru z písku a kamínků jsme získali překvapivé výsledky.
Po obědě jsme v klidu odpočívali. Později přišel čas na vyrábění. Těsně před deštěm jsme vytvořili hada a podáváním lžičky s vodou jsme nashromáždili vzácnou trošku v alchymistické dóze. Jakmile se rozpršelo, utekli jsme na svačinu a hrát si.

Úterý patřilo na příměstském táboře vzduchu. Nejdřív jsme se posadili do kroužku, abychom si mohli popovídat, jak se nám líbil včerejší den. Pokračovali jsme infookýnkem a ještě jsme stihli pár blbin se spojovací stavebnicí. Pak nás čekala výroba foukacích harmonik. Po svačince jsme se pustili do her, malování a vyrábění. Pomalovali jsme si trička originální výzdobou. Experimentovali jsme s vodou a hledali další dílek do skládačky. Rozpohybovali jsme se hrou hon na lišku a přiblížení k mývalovi. Pak už byl čas akorát na oběd. Po poledním klidu pustili do další práce. Obarvili jsme si vodu v senzorickém boxu na modro, vytáhli jsme všechny venkovní hry jako mikádo, pružinku, míče, obruče, chůdy a různé hry. Vyrobili jsme si ukazatele směru větru a při té příležitosti jsme si ukázali práci s kompasem. Důležitým úkolem bylo chytání vzorku živlu (tedy vzduchu) za pomoci balónků do lahvičky. Pak jsme se vydali na procházku po oboře na sběr přírodnin a kdo chtěl, tak si před příchodem rodičů vyrobil “zvonkohru”.

Středa byl den země. Na pomoc s tímto živlem jsme si vzali Otevřenou zahradu Nadace partnerství. První, co jsme v zahradě potkali, byl vodní tok. Museli jsme pumpovat, aby tekla voda, posílali jsme plastová vajíčka, prakticky jsme si ukázali důležitost meandrů. Po svačince začal program. Dostali jsme pracovní listy a vyrazili jsme za poznáním bylinkové zahrady. S pomocí důmyslně ukrytých nápověd jsme se seznámili s bylinkami, které na zahradě rostou, s jejich užitím v léčitelství nebo v kuchyni. Za správné vyluštění křížovky jsme dostali semínka rostliny, která byla ukrytá v tajence. Po programu jsme měli ještě chvilku čas na krátké prozkoumání solárního systému a větrné energie, na fotku a pak už byl čas na cestu zpátky do zámku. Po obědě na zámku a po poledním klidu (malování a městečko Palermo) jsme se vydali do terapeutické zahrady na výrobu náramků v barvách země, na pokusy se sopkou a hledání dalšího dílu skládačky. Nasbírali jsme opět – tentokrát za pomoci prázdných ulit – vzorek živlu do lahvičky. Zasázeli jsme si sukulenty, zalili je a připravili si je domů.
Po svačince jsme si vytáhli senzorický box s pískem a hry.

Ve čtvrtek jsme se věnovali ohni. Po obvyklém ranním kroužku a infookénku jsme si netradičně zavedli rozcvičku. Velmi brzy jsme si začali vzájemně předvádět, co dokážeme. Holky se předháněly v gymnastických dovednostech, kluci klikovali, boxovali a všichni jsme se dobře protáhli.
Po svačince už byl na řadě program od pana kováře z Kovářství Soudek, na který se k nám připojili i senioři žijící na zámku. Bylo milé vidět, jak s úsměvem pokyvují hlavou, když pan kovář popisoval a ukazoval klepání kosy na babce. Pan kovář umně zapojoval děti i seniory, takže si to obě skupiny moc užily. Děti si mohly nářadí osahat, zkoušely dmýchat oheň, ozdobit si podkovu ozdobným kladívkem a ukovat společný výrobek. Měli jsme připravené i pracovní listy, úkoly a omalovánky. Po programu, obědě a poledním klidu jsme vyrazili na zmrzlinu. Zpátky v zámku jsme vyráběli oheň z krepového papíru, čtvrtý, ohňový náramek, hledali jsme poslední díl skládačky, psali mlékem neviditelnou zprávu, která se dá ohněm zviditelnit. Také jsme sbírali uhlíky, které zbyly po kováři, do lahvičky na vzorek ohně.

Poslední den jsme vytáhli venkovní aktivity, rozcvičili jsme při rozcvičce (teta karatistka nás naučila jeden úder a jeden kryt). A pak už jsme vyrazili na cestu za pátým živlem. Na prvním zastavení jsme prokázali naše znalosti a dovednosti o vodě. Za přefiltrování vody mají děti velkou pochvalu. Druhé zastavení bylo o vzduchu. I tady jsme dokázali, že si pamatujeme vše podstatné. U živlu země jsme neplánovaně potkali nádherného roháče. A opět jsme společně věděli všechny odpovědi, našli jsme přírodniny a postavili barevné kameny na sebe. Čtvrtá zkouška byla ohňová. Zprovoznili jsme sopku, pospojovali přísloví a znovu odpověděli na otázky. Zazpívali jsme si píseň a na kompasu jsme zjistili, kde najdeme pátý živel. Abychom zjistili, co je pátým živlem, museli jsme smíchat všechny ingredience, složit skládačku a vyluštit tajenku. Odpovědí byla ENERGIE. Za vynikající práci (a vyluštění další tajenky) jsme dostali odměnu. Po obědě jsme si při poledním klidu povídali o tom, jak se nám tábor líbil, co plánujeme dál na prázdniny a rozdali jsme si dárečky. Potom byl už čas na slacklinu. Ke svačince jsme si opekli špekáčky.

Pět dní nám uteklo jako voda…

Comments are closed.
Nadcházející akce

 1. Letní cestovatelská hra

  20 června @ 17:00 - 10 července @ 17:00
 2. Příměstský tábor: Minilympiáda

  18 července @ 8:00 - 22 července @ 16:00
 3. Příměstský tábor: Olympiáda

  18 července @ 8:00 - 22 července @ 16:00
 4. Příměstský tábor: Kouzelný les

  1 srpna @ 8:00 - 5 srpna @ 16:00
 5. Příměstský tábor: Nekonečný příběh

  1 srpna @ 8:00 - 5 srpna @ 16:00