Naše léto

O prázdninách Rodinné centrum Sokolnice (Lípa) uspořádalo celkem tři úžasné příměstské tábory a jako obvykle jsme je připravili s velkým nasazením.

Kouzelný les

Kouzelný les onemocněl a čarodějka Dobrodějka svolala na pomoc děti. Všichni společně se vydali hledat chýši Ducha lesa, který jediný zná kouzlo tak mocné, aby zvrátilo vymírání lesa. Sám Duch byl velmi zesláblý, protože ochořel společně s lesem, ale naštěstí měl ještě tolik sil, aby našel seznam ingrediencí na kouzelný lektvar.

Během následujících několika dní jsme se setkali s Rusalkou, která nás požádala o vyčištění studánky, sbírali jsme nohama žabí vejce, stříleli jsme na draka, abychom získali skořápku z jeho vajec. Luštili jsme runové písmo, bychom našli hnízdo ptáka Fénixe. Také jsme navštívili bylinkovou zahradu a planetárium. Překvapením byly dopisy, které místo listonoše, přinesli čerti. Část ingrediencí nám ale stále chyběla. A tak jsme se vydali na dobrodružnou cestu, na které jsme museli splnit spoustu úkolů a zodpovědět řadu otázek. Přelezli jsme přes propast, stříleli z luku, setkali jsme se s permoníkem, který nám za odměnu daroval rubíny…Malým skřítkům, kterým zlý obr rozšlápl domečky, jsme postavili nové. S čarodějkou Dobrodějkou jsme v kotlíku uvařili potřebný lektvar, který Duch lesa vypil a uzdravil se on sám i Kouzelný les. Jako poděkování nám Duch rozdal odměny a čarodějka nám na památku rozdala malé dárečky.

Zvířata na kontinentech

Expedice dobrodruha, zoologa a fotografa Emana Holoubka začala velkým, ale fakt velkým seznamovacím kruhem (mrkněte na facebook). Taková výprava za zvířaty všech kontinentů není nijak jednoduchá záležitost. Čekala nás spousta organizačních záležitostí (lékařské zprávy o očkování jednotlivých účastníků proti malárii), představení všech členů expedice, příprava technického vybavení či pravidla výpravy… Během pěti dnů jsme procestovali šest kontinentů. To nestihl ani Willi Fog.

Cestu jsme zahájili v Evropě a postupně se přemístili do Afriky. Připlížili jsme se k divokým (a nebezpečným!) zvířatům tak blízko, abychom je mohli vyfotografovat. Zvládli jsme lov ryb a výpravu za daňky, poznávání zvířat, stopování i vědomostní zkoušky.

Při návštěvě Antarktidy jsme navštívili zoo, cestovali jsme lanovou džunglí, koupali se v ledovcovém jezírku a hlavně vysvobozovali zvířata z ledu. Do cestovatelských deníků jsme nalepili další zvířata.

Na výlet do Severní a Jižní Ameriky se řada z nás vydala poprvé. Děti si na Divokém západě užily jízdy na koních, chladili jsme se v řece Mississippi, klestili si cestu džunglí a úspěšně se ubránili náletům supa. Chudák, už měl hlad. Z tak vysokého nasazení jsme všichni onemocněli kurdějemi, které jsme léčili zvýšenou dávkou vitamínu C.

Nazuli jsme si pohorky a do Asie se dostali přes Himálaje. Dojili jsme jaky, u japonského císařského stolu jsme se učili jíst hůlkami, absolvovali jsme balónkovou vodní bitvu, osvěžili se pod vodopádem a krmili jsme kamerunské kozy.

V Austrálii jsme se seznámili s Aboriginci. Pak se ale vyskytl problém. Někdo o nás rozšířil pomluvu, že jsme expedici neabsolvovali a sponzorské peníze utratili. Pan Thomas Fitzgerald, sponzor naší výpravy, dorazil na kontrolu. Nejdříve to vypadalo, že budeme muset peníze vrátit. Ale naštěstí jsme se prokázali vynikajícími znalostmi o světadílech a dovednostmi, které lze získat pouze cestováním. Tím jsme pana Fitzgeralda přesvědčili, že cestování jsme jen nepředstírali. Dle jeho slov jsme si dar opravdu zasloužili. Předal nám příspěvky na cestu a Eman Holoubek nám rozdal medailony našich znamení podle čínského zvěrokruhu.

Hledání kamene mudrců

Do Školy čar a kouzel v Sokolnicích dorazili noví studenti! Nejprve se museli v Příčné ulici vybavit na školní rok. V Gringottově bance jsme si vybrali zlaté galeony, u pana Ollivandera si koupili kouzelnické hůlky, u madam Malkinové hábity, v Krucánkách a kaňourech koupili jízdenku na vlak, kouzelný brk a nezbytný lexikon. Pak už jsme vyrazili vlakem z nádraží King‘s Cross z nástupiště 93/4 do Sokolnic. Tam už na nás čekala ředitelka školy Albína Brumbálová s moudrým kloboukem, který děti spravedlivě vrozdělil do čtyř kolejí – Žluté, Modré, Červené a Zelené.

Každá kolej si vybrala zvíře, které bude po dobu studia čar a kouzel jejich patronem. Hned následující den nás čekala výuka na hradě Veveří. Devět členů skupiny Siasta An‘aren už pro nás mělo připravený učební plán – hodinu přípravy magických tinktur v jižní věži, nácvik famfrpálového družstva na příhrádku, obrana proti černé magii na vedlejším nádvoří, hodina bylinkářství ve sklenících. Na vnitřním nádvoří byla hodina přeměňování a lekce věštění z run. Na malém nádvoří jsme na chvilku proklouzli do tajné knihovny a ve východní věži jsme absolvovali základy zaklínání a magické řeči. Zpátky jsme jeli lodí přes Zelené jezero.

Další den nám madam Pomfreyová ukázala, jakými kouzly vyléčit různá zranění, navštívili jsme zapovězený les a seznámili se základy mineralogie. Ve čtvrtek nás navštívilo Planetárium Morava a společně jsme se dozvěděli něco o nebeských tělesech. Také jsme vyráběli magické pomůcky. Poslední den se konal famfrpálový zápas. Byla to skvělá zábava, ale také napínavá hra. Se zatajeným dechem jsme sledovali věštění Sybily Trelawneyové.  A to už nás čekala nás závěrečná zkouška. Následovali jsme pavouky a ti nás přiváděli k úkolům, poznávání a testům. Závodili jsme s hmyzem, rozeznávali kameny, skládali zkoušky z astronomie, přeměňovali jsme se ve vepříky, přenášeli jsme Hagridovo mládě draka z věže na věž. Uf! Pak už nám ředitelka školy Albína Brumbálová s profesorkou Minervou McGonagallovou rozdaly kameny mudrců, které jsme celotýdenním úsilím získali, a zasloužené dárky.

Děkujeme všem, kteří nám posílají své poděkování a kladné ohlasy na příměstské tábory. Moc nás to těší. I my jsme si to užily a už teď je nám po dětech smutno. A tak po večerech přemýšlíme nad tím, co připravíme na další prázdniny. 🙂

Comments are closed.
Nadcházející akce

 1. Den otevřených dveří v LÍPĚ

  28 května @ 11:00 - 16:00
 2. Táta není k zahození: Pevnost Boyard

  19 června @ 14:00 - 17:00
 3. Léto na vsi

  24 června @ 18:00 - 22:00
 4. Příměstský tábor: Minilympiáda

  18 července @ 8:00 - 22 července @ 16:00
 5. Příměstský tábor: Olympiáda

  18 července @ 8:00 - 22 července @ 16:00