Dnešním dnem startujeme nový ročník Mezinárodního týdne čtení dětem – akce na podporu čtenářství a čtenářské gramotnosti vůbec. Cílem 1. Mezinárodního týdne čtení dětem bylo zahájení trvalé mezinárodní spolupráce organizací, které svými činnostmi a aktivitami vychovávají k lásce k literatuře a prostřednictvím společného čtení budují pevné vazby v rodině.
https://celeceskoctedetem.cz/nase-aktivity/tyden-cteni-detem-cr/1-tyden
Rozhodli jsme se využít této příležitosti a každý den zveřejnit tip na knížku pro děti, která se nám osvědčila.
Lípovým tipem číslo jedna je příběh sepsaný pro děti od narození do čtyř let.
KOZÍ KNÍŽKA – Tereza Říčanová
“Jo, ráda bych jednou byla kozou. Ony jsou elegantní dámy se štíhlými kotníčky, co milují společnost, společenské hry, módní výstřelky – vůbec veškeré novoty a zajímavosti. Neváhají experimentovat, hlavně ochutnávat cizokrajné pokrmy. V kultuře by se uplatnily jako zpěvačky či herečky. A kdyby měly cestovní doklady, byly by světoběžnice. Mají rády převleky a každá mluví několika jazyky. Jsou také velice inteligentní a vynalézavé, ovládají diplomacii a umějí prosazovat své názory. Je fakt, že jsou občas směšné (když čurají nebo mají hlavu prostrčenou plotem), ale to jsme všichni.” Tereza Říčanová.
Co dodat? Děti se dozví spoustu věcí ze života koz a rodiče se budou dobře bavit 🙂
Tipem číslo dvě je knížka pro děti od 4 do 6 letDVAKRÁT SEDM POHÁDEK – František Hrubín a Jiří Trnka
Bylo velice těžké vybrat knihu pro tuto věkovou kategorii, je jich tolik krásných. Dnes vsázíme na klasiku. Krásné rýmy a úžasné ilustrace.
Princeznička na bále
poztrácela korále.
Její táta, mocný král,
Honzíka si zavolal…
Jak to bylo dál? Přečtěte si společně s dětmi. Knížku máme rádi pro její netradiční a rýmované verze klasických pohádek. Verše jsou velmi chytlavé a uvidíte, že je brzy budete znát nazpaměť a sypat je z rukávu, kdekoli si dítka vzpomenou, že by chtěla slyšet pohádku. A nebude trvat dlouho a sami si pohádky zapamatují.
Dnešní třetí tip je určený pro děti od 6 do 8 let. Máme rádi knížky pro děti, u kterých se baví i rodiče, tak naše dnešní volba byla jasná.
PODIVUHODNÉ PŘÍBĚHY SEDMI MOŘÍ – Ján Uličiansky
Chcete se seznámit s královnou všech moří a s jejím obdivovatelem pirátem Černou kůží? Slyšeli jste, kdo objevil létající balón a postavil první fontánu? Zajímá vás, jak vypadá Suché moře anebo Sněhulácké ostrovy? Víte, odkud se u nás vzala zmrzlina, mentolové bonbóny nebo pomerančový džus? Tímto dobrodružstvím vás provedou postavy jako Hrabě Mentol Kryštof, Robisám, Kapitán Kukuk a další, díky nimž si to užijí i dospělí posluchači.
Přinášíme Vám čtvrtý tip na Mezinárodní týden čtení dětem, tentokrát pro děti od 8 do 10 let.
Tentokrát bylo těžké vybrat, zvlášť, když to této věkové kategorie spadá dobrodružství chlapce, co přežil, ale rádi bychom zůstali u českých knih.
PŘEKLEP A ŠKRALOUP – Tomáš S. Končinský, Barbora Klárová
Věděli jste, že věci stárnou? Stačí jen na chvilku nedávat pozor a z věci, která před chvíli zářila novotou, je starý, nepotřebný krám. Ale kdo za to může? Drobná stvoření, která mají veškeré stárnutí na starosti. Skřítek Překlep, jehož specialitou jsou chyby v knížkách, se jednoho dne vydá na dobrodružné putování k samotnému Zubu Času. Podaří se mu zastavit stárnutí? A kdo získá Křišťálový Prdlajs? A jakou roli v tom všem hraje mluvící hovnivál?
Co můžete od knížky čekat? Hrátky s jazykem, poutavý příběh a spoustu srandy pro všechny.
V našich tipech v Mezinárodním týdnu čtení dětem se dostáváme k věkové hranici, kdy už obvykle tolik dětem nečteme, ale pokud se to podaří, je to úžasné. Nejenže společně sdílíme příběh, ale můžeme nakouknout do světa našich dětí, poslechnout si, co je oslovilo, jak přemýšlí, kdo jsou jejich hrdinové a vzájemně se obohatit. Najděme si čas, stojí to za to.
Tip číslo pět pro děti od 10 do 12 let
SUPER SPELLWORD SÁGA – LEGENDA O NEKONEČNU – Nikkarin
Komiksy nejsou typické pro předčítání dětem, ale co na tom, děti je milují.
Konverzační komiksová komedie z fantasy prostředí, kde je kouzelnický řád konfrontován s nebezpečnou Magickou koblihou nekonečna. Dva vybraní čarodějové, Klerenc a Eliot, jsou vysláni najít tzv. časomága, který jako jediný může koblihu sníst, aniž by způsobila konec světa. Jejich cesta je však dlouhá a komplikovaná. Při svém pátrání navštíví elfí hipsterskou kavárnu, hřbitov uprostřed temných hvozdů, prastaré bitevní pláně či kouzelnickou akademii pro čarodějky. V průběhu děje se seznámí se spoustou charakterů, mezi které patří hrdá princezna barbarů Noria, nekromant Funus či velitel stráží jménem Cedrik. Příběh je prošpikován vtipem, narážkami a odkazy na dnešní popkulturu.
Je tu předposlední tip, který jsme pro Vás v rámci Mezinárodního týdne čtení dětem připravili.
Tip číslo 6 pro děti od 12 do 14 let
3 333 KM K JAKUBOVI – Petra Braunová a Nikkarin
Ve výběru nám nesmí chybět cestopis, takže tady je.
Před prázdninami Mirek dostane od táty nečekanou a nevšední nabídku – dobrodružnou výpravu přes několik států, končící ve Španělsku. Je to cesta svatého Jakuba s cílem v Santiagu de Compostela. Musí se ovšem ujet 3 333 km – na kole! Mirek výzvu přijme. Náročné a nepohodlné putování se nakonec pro bohémského otce i pubertálního syna stane zásadním zlomem v životě.
A je tu poslední knižní tip v Mezinárodním týdnu čtení dětem. Doufáme, že jsme Vás inspirovali.
Tip číslo 7 pro děti od 15 let
ZÁTOPEK… KDYŽ NEMŮŽEŠ TAK PŘIDEJ – Jan Novák a Jaromír 99
Náš československý týden uzavřeme biografií, koho jiného než Emila Zátopka.
“Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů,” říkal Emil Zátopek. Právě posouvání mezí možností vlastního těla z něj udělalo fenomenálního běžce a jednoho z nejslavnějších sportovců historie. Když na olympijských hrách v Londýně v roce 1948 vyhrál běh na deset kilometrů a na pětikilometrové trati skončil druhý, nepovažoval to za velký úspěch. Z následující olympiády v Helsinkách přivezl tři zlaté medaile a stal se legendou, ale připsal si i důležitější vítězství – postavil se proti režimu za svého kolegu Stanislava Jungwirtha a prosadil, aby vůbec mohl na olympiádu odcestovat. Největší úspěchy Emila Zátopka i jeho seznámení s celoživotní láskou Danou můžeme znovu prožít díky libretu Jana Nováka a vizuálně opojnému provedení Jaromíra 99.