LÍPOVÝ ADVENTNÍ KALENDÁŘ

11. Vánoční pohlednice

Vánoční pohlednice jsou pohlednice s obrázkem a přáním, které si před Vánocemi vzájemně posílají přátelé a příbuzní. Text přání (např. „Veselé Vánoce a šťastný Nový rok“) se příliš neliší od prvního komerčního vánočního přání z roku 1843. Zvyk posílání pohlednic byl populární v ČR během 20. století a poslat desítky i více pohlednic byla téměř společenská povinnost.

Koncem 20. století vznikl a s rostoucí cenou poštovních služeb se rychle rozšířil moderní trend zasílání elektronických vánočních zpráv. Jde často o odesílatelem zhotovený nebo upravený, obvykle tematický obrázek nebo fotografii. Jako nostalgická vzpomínka na minulost se ale i ve 21. století posílají papírové pohlednice, třeba s básní, modlitbou nebo biblickými verši.

Některé státy vydávají pamětní známky k Vánocům. Zákazníci je mohou používat na vánoční přání, což je oblíbené u sběratelů pohlednic. Známky jsou platné po celý rok, přicházejí do prodeje počátkem října a začátkem prosince a jsou vytištěny ve značných množstvích.

Posíláte ještě tradiční pohlednice? Kupujete nebo vyrábíte? Dejte srdce, když posíláte vlastní. Dejte objetí, když posíláte kupované. Dejte smích, když neposíláte.

Jedenáctý adventní úkol: Napište a pošlete vánoční pohledy Vašim příbuzným a udělejte jim tím radost.

Comments are closed.
Nadcházející akce

 1. Internet věcí pro děti

  20 října @ 16:00 - 18:00
 2. Adventní keramická dílna I.

  23 října @ 9:00 - 12:00
 3. Adventní keramická dílna II.

  13 listopadu @ 9:00 - 12:00
 4. Vánoční těšení

  27 listopadu @ 15:00 - 18:00