LÍPOVÝ ADVENTNÍ KALENDÁŘ

11. Vánoční pohlednice

Vánoční pohlednice jsou pohlednice s obrázkem a přáním, které si před Vánocemi vzájemně posílají přátelé a příbuzní. Text přání (např. „Veselé Vánoce a šťastný Nový rok“) se příliš neliší od prvního komerčního vánočního přání z roku 1843. Zvyk posílání pohlednic byl populární v ČR během 20. století a poslat desítky i více pohlednic byla téměř společenská povinnost.

Koncem 20. století vznikl a s rostoucí cenou poštovních služeb se rychle rozšířil moderní trend zasílání elektronických vánočních zpráv. Jde často o odesílatelem zhotovený nebo upravený, obvykle tematický obrázek nebo fotografii. Jako nostalgická vzpomínka na minulost se ale i ve 21. století posílají papírové pohlednice, třeba s básní, modlitbou nebo biblickými verši.

Některé státy vydávají pamětní známky k Vánocům. Zákazníci je mohou používat na vánoční přání, což je oblíbené u sběratelů pohlednic. Známky jsou platné po celý rok, přicházejí do prodeje počátkem října a začátkem prosince a jsou vytištěny ve značných množstvích.

Posíláte ještě tradiční pohlednice? Kupujete nebo vyrábíte? Dejte srdce, když posíláte vlastní. Dejte objetí, když posíláte kupované. Dejte smích, když neposíláte.

Jedenáctý adventní úkol: Napište a pošlete vánoční pohledy Vašim příbuzným a udělejte jim tím radost.

Comments are closed.
Nadcházející akce

 1. Klubíkový karneval

  14 února @ 8:30 - 11:00
 2. Jak na úspěch ve škole

  15 února @ 18:00 - 20:00
 3. Kurz šití šatů a triček

  26 února @ 14:00 - 17:00
 4. O popleteném kouzelníkovi

  27 února @ 15:00 - 16:00
 5. Příměstský tábor: Lípopisy Narnie

  7 března @ 8:00 - 11 března @ 16:00