Over

120,000

Worldwide

Saturday - Sunday CLOSED

Mon - Fri 8.00 - 18.00

Call us

 

Jak na sexuální výchovu u dětí

Načítám Akce

« All Events

  • akce již proběhla.

Jak na sexuální výchovu u dětí

3. 12. 2020 @ 18:30 - 20:30

| Kč80
Odvoláváme, co jsme odvolali a slibujeme, co jsme slíbili a původní seminář zase nabízíme jako seminář, ale stále s akční cenou s akční cenou 🙂
Sexualita děti zajímá. Kolem 3. roku věku si děti již plně uvědomují svět a své místo v něm, součástí tohoto uvědomování a objevování jsou zcela přirozeně i ony samy a jejich tělo. My vnímáme sexualitu jako intimní téma, prostor pro soukromí, tajemství, ale děti vhodnost/nevhodnost tohoto tématu nijak netrápí: mají výhodu naprosté spontánnosti, přirozenosti, kterou my dospělí časem ztrácíme. Kolem 5. roku věku už dětem nestačí jejich vlastní tělo, chtějí vědět, jak fungují a vypadají těla jejich kamarádů, vrstevníků, a opět nemají nejmenší zábrany se před sebou vzájemně svlékat a dotýkat se. Tak pomalu zjišťují rozdíly mezi holkami a kluky. A tahle zvědavost jim pak vydrží s různými obměnami vlastně až do puberty, kdy se navíc dostavují emoce a hormonální bouře.
Z uvedeného vyplývá, že se sexuální výchovou je třeba začít mnohem dřív, než ve škole. Jenže jak? A o čem s nimi mluvit? A kdo by s dětmi měl o jejich sexuálním vývoji vlastně mluvit? Rodič? Učitel? Počkat na to, až jim nějakou „zaručenou informaci“ řeknou kamarádi?
Školy mohou rodičům při sexuální výchově dětí pomoci, ale primární odpovědnost za výchovu – i tu sexuální – náleží rodičům. Zprostředkovatelem intimních informací by měl být někdo, kdo je dítěti opravdu blízký. Tak blízký, aby s ním mohlo dítě mluvit „o všem“. Rozhovory o tomto tématu by měly probíhat nenásilně, bez zesměšňování, ale klidně i s humorem.
Jinak budeme mluvit s předškoláčkem, jinak s prvňákem, jinak se čtvrťákem, který už začíná mít „ve všem jasno“, a jinak s puberťákem, který na své, o generaci starší rodiče, často nahlíží jako na věkem sešlé kmety. Jiná budou i témata, která budou tyto děti řešit.
Rodiče mají někdy strach, že prozradí dětem více, než je zdrávo, nebo že některé informace sdělí dětem příliš brzy. Toho se však není třeba bát, protože dítě může přijmout jen ty informace, které jsou pro jeho věk a duševní chápání srozumitelné a na ostatní zkrátka zapomene. Větší riziko vyplývá z toho, že rodič dítěti informací předá má málo, nebo pozdě.
O tom, jak na “povídání o sexu” s dětmi se dozvíme na webináři s Mgr. Gabrielou Vybíralovou.
Přihlášky: zde

Podrobnosti

Datum:
3. 12. 2020
Čas:
18:30 - 20:30
Cena:
Kč80
Rubrika Akce:

Pořadatel

LÍPA komunitní centrum

Místo konání

LÍPA komunitní centrum
Masarykova 35
Sokolnice, 66452
+ Google Mapa
Telefon:
+420735207303
Webová stránka:
www.lipa-kc.cz