🌳 Rok na vsi – leden ❄️

Leden, leden,

přikryl vodu ledem.

A kde včera byly louže,

tam to dneska pěkně klouže.

1. ledna – Nový rok – Na Nový rok muselo být doma uklizeno a hospodyňky museli mít všude čisto, aby z minulého roku nezbyly žádné resty. Také by se mělo vrátit vše půjčené a měli bychom se zbavit všech dluhů, aby se do nového roku vstupovalo s čistým štítem. V tento den by se lidé měli vyhýbat hádkám, aby se jich nedržely celý rok.

Podle lidových tradic patří na novoroční stůl ovarová polévka, někde hovězí vývar s krupicí, kterému se říkalo milionová polévka, k obědu nesmí chybět čočka, která má rodině zajistit dostatek peněz. Čočka se podává s volským okem, kdy vejce symbolizuje nový život a začátek něčeho nového, nebo s vepřovou pečení, protože prasátko přináší mnoho štěstí do rodiny.

Mezi staré tradice patřily také novoroční koledy a vinšování, koledování s „bukačem“ – hudební nástroj ze džbánu, který vydával bučivý zvuk nebo obchůzky s pruty – koledování s proutky trnky ozdobenými hrášky a sušené ovoce a stužkou, které hospodáři mohli odkoupit a zasadit na jaře na poli se lnem, aby dobře rostl.

6. ledna – Tři králové – na Tři krále se ve většině rodin odstrojuje stromeček. Někde bylo zvykem, že se druhý den zatopilo dřevem z vánočního stromku, rodina si uvařila kávu a rozloučila se tak s vánoční atmosférou.

Tříkrálová koleda – malí koledníci obcházejí převlečení za tři krále domácnosti, žehnají stavení tím, že posvěcenou křídou píší na vstupní dveře C † B † M †, což znamená Christus mansionem benedicat, v překladu Kristus žehnej tomuto domu. V dnešních dnech bývá tříkrálová koleda spojená se sbírkou Charity České republiky.


Tradičními činnostmi v hospodářství v lednu byly zabíjačky, draní peří, ledování a ruční práce v teple kamen.


Lidové pranostiky, pověry:
Na Nový rok by se neměla podávat drůbež, aby nám neuletělo štěstí, ryby, aby nám štěstí neuplavalo, a zajíc, aby neuteklo.

Novoroční noc jasná a klidná, bude povětrnost pro úrodu vlídná.

Třpytí-li se hvězdy tu noc před Třemi králi, rodí se hojně bílí beránci.

Lednový déšť z pecnu odkrajuje.

Když je leden bílý je sedlákovi milý.

Když v lednu včely vyletují, to nedobrý rok ohlašují.

Comments are closed.
Nadcházející akce

 1. Klubíkový karneval

  14 února @ 8:30 - 11:00
 2. Jak na úspěch ve škole

  15 února @ 18:00 - 20:00
 3. Kurz šití šatů a triček

  26 února @ 14:00 - 17:00
 4. O popleteném kouzelníkovi

  27 února @ 15:00 - 16:00
 5. Příměstský tábor: Lípopisy Narnie

  7 března @ 8:00 - 11 března @ 16:00