O nás

„….patřit do nějaké komunity“… to je myšlenka, jež stála u zrodu našeho centra.

Na počátku bylo slovo. Respektive africké přísloví: „Na zplození dítěte jsou třeba dva, na výchovu celá vesnice“, které se stalo mottem našeho centra. Irenina myšlenka, že výchova dětí je složitá a náročná, a byla by opravdu potřeba celá vesnice, narazila na realitu, že v dnešní době nefunguje vesnická komunita tak jako za starých časů. Dostalo se jí však inspirativní reakce od kamaráda, kterému se svěřila: „Když ti to společenství chybí, tak si ho vytvoř.“

A tak 1. 6. 2015, na den dětí, založila skupina matek, pod vedením Ireny Zigmanové, Rodinné centrum Sokolnice. Tím navázaly na dlouholetou činnost Rút Kolínské, která využila svých poznatků ze studijního pobytu v Německu a v roce 1992 založila první mateřské centrum v ČR.

V roce 2017 získalo naše centrum ocenění Společnost přátelská rodině, které vydává organizace Síť pro rodinu, jehož prezidentkou je právě Rút Kolínská.

V srpnu 2018, v návaznosti na rozšiřující se aktivity i působnost centra směrem k celé komunitě (nejenom) obce Sokolnice, přišla změna názvu na Lípa – komunitní centrum.

Kruh se uzavřel a původní myšlenka, být součástí určité komunity, se naplnila.
Cíle, který jsme si vytyčili, navázat na někdejší způsob života komunity na venkově a vypomáhat si navzájem, jsme dosáhli. Nejen to, dokonce jsme překročili hranice obce a pravidelně k nám zavítají i sousedé přespolní.

Proč zrovna Lípa? Rozhodně jsme chtěli mít v názvu strom. Strom, který nabízí zázemí. Strom, jehož kmen je pevný jako rodinné pouto. Kořeny znázorňují i propojení s našimi předky. A koruna symbolizuje naše potomky. Lípa, jejichž alej vás k nám Masarykovou ulicí zavede.

Máte rádi čísla? Máme i něco pro vás.

Na mateřství jsme připravili
15 maminek
S tátou jsme zdolali
4 živly, paddleboardy, výrobu draka
V trávě našli
300 velikonočních vajíček
Zorganizovali
1 den dětí
Přivítali jsme
20 občánků Sokolnic
V knihovně s paní knihovnicí přečetli
17 knih
Vyrobili
150 mýdel, 20 parfémů, 60 náramků, 50 náušnic
Do vzduchu vypustili
přes 50 draků
Na kterém se objevilo
přes 300 dětí
A vypili nespočet šálků kávy 🙂
Vystřídalo se u nás v centru
přes 1000 dětí
Zabavili jsme
220 dětí na 9 příměstských táborech
Najedli jsme se na
4 piknicích
Připravili
26 besed a workshopů
Nadcházející akce

 1. Internet věcí pro děti

  20 října @ 16:00 - 18:00
 2. Adventní keramická dílna I.

  23 října @ 9:00 - 12:00
 3. Adventní keramická dílna II.

  13 listopadu @ 9:00 - 12:00
 4. Vánoční těšení

  27 listopadu @ 15:00 - 18:00