Čtyři příběhy z vesmíru Vám do sférické kupole Planetária Morava přináší LÍPA.
Ve 14 hodin začneme příběhem Červená Karkulka pro děti ve věku 3 – 8 let. V návaznosti na klasickou pohádku o Červené Karkulce byl vytvořen kreslený didaktický příběh, ve kterém si děti mohou zopakovat osvojené znalosti a dále si je rozšířit na základě nových atraktivních forem vyučování v raném dětském vzdělávání. V rámci příběhu o Červené Karkulce se děti seznámí s těmito pojmy: roční období, světové strany, souhvězdí, Polárka, počasí, dopravní prostředky, klasická řemesla, zvířata. Dokonce budou cestovat v čase do období dinosaurů, doby kamenné, železné a starověkého Egypta. Nakonec se vydají cestovat s Červenou Karkulkou po Sluneční soustavě.
V 15 hodin navážeme příběhem Jak Měsíc putoval ke Slunci pro děti ve věku 5 – 10 let. Pohádkový příběh o tom, proč Měsíc na obloze mění svůj tvar, jaká jsou na obloze souhvězdí a co je zvěrokruh ve starověkém pojetí. Měsíc v pohádce putuje po nebeské sféře – zvěrokruhu, protože se rozhodl, že by chtěl spatřit Slunce. Při svém putování zažívá různá dobrodružství a potkává několik moudrých rádců – setkává se s dvanácti znameními, která mu pomáhají jít správnou cestou za Sluncem. Po třpytící se cestě hvězdnou oblohou se s ním dějí zajímavé proměny, Měsíc mění svoji tvář. Tvůrcům se podařilo jednoduchým způsobem vysvětlit i složitější jevy astronomie, které na nebi pozorujeme. Tuto filmovou pohádku lze použít při výuce a vysvětlování fází Měsíce při otáčení Země kolem Slunce.
V 16 hodin budeme pokračovat představením Ze Země do vesmíru s věkovým rozptylem 10 – 99 let. Ve filmu se seznámíme se Sluncem a jednotlivými planetami Sluneční soustavy, některými zajímavými měsíci a planetkami, pásy asteroidů a komet. Dále se podíváme na různé tipy galaxií, mlhovin a hvězdokup. Ukážeme si vznik a zánik hvězd. Seznámíme se s historickými názory na vesmír a vývojem pozorování oblohy do současnosti.
V 17 hodin sérii promítání završíme titulem Evropa pod hvězdami (10 – 99 let). Film Evropa pod hvězdami vezme diváky na výpravnou cestu do zákulisí nejproduktivnější pozemní observatoře na světě, aby poodhalili tajemství a barevnou krásu vesmíru, galaxií, komet, černých děr, exoplanet, upířích hvězd, temné hmoty a energie, oblastí vzniku hvězd a planet. S Evropskou jižní observatoří objevíte příběh pozorování hlubokých a skrytých tajemství vesmíru, historii budování a provozu nejvýkonnějších pozemních dalekohledů na Zemi. Film se věnuje nalezení nejlepších míst na světě pro pozorování oblohy, stavbou a funkcí dalekohledů – HARBS, MTT, VLT, ALMA, VISTA, ELT a jaké tajemství vesmíru astronomům odhalují.
Kupole planetária má omezenou kapacitu, tj. 50 malých dětí nebo 30 dospělých, proto je třeba se registrovat a rezervovat si tak místo.
Cena za jedno promítání: 65 Kč (55 Kč pro členy Lípy).
Pro děti bez doprovodu rodičů bude v kupoli zajištěn dohled.
Registrace: zde